Rehabilitacja kręgosłupa
Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej lub nadmierny wysiłek, przebyte urazy – wszystko to może być powodem dolegliwości aparatu ruchowego, w tym kręgosłupa. Zastosowanie właściwych metod leczenia pozwala jednak łagodzić uciążliwy ból oraz uczucie dyskomfortu. Zabiegi fizjoterapeutyczne to ważny element leczenia zmian zwyrodnieniowych czy reumatycznych. Rehabilitacja kręgosłupa szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego zalecana jest także po urazach i operacjach oraz w bólach neurogennych.
Rehabilitacja dyskopatii w Warszawie
Jest to schorzenie kręgosłupa polegające na uszkodzeniu krążka międzykręgowego, czyli tzw. dysku. Może wystąpić w jego odcinku lędźwiowym, szyjnym lub piersiowym. Objawia się ono:
- ostrym bólem pleców, który zmniejsza się podczas leżenia i zwiększa podczas chodzenia,
- bólem promieniującym wzdłuż pośladka, stawu biodrowego, kolanowego, mięśni podudzia, aż do palców stopy,
- drętwieniem i zaburzeniem czucia w kończynach dolnych.
Dyskopatia jest zazwyczaj spowodowana nieprawidłowym ułożeniem kręgosłupa, zarówno w czasie ruchu, jak i spoczynku np. podczas pracy fizycznej, podnoszenia ciężkich przedmiotów, pracy przy komputerze.
Podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowe badanie manualne, dzięki któremu może ocenić stan zdrowia pacjenta. Rehabilitacja przy tym schorzeniu ma na celu przede wszystkim zredukowanie dolegliwości bólowych, a także zmniejszenie napięcia mięśniowego i przywrócenie prawidłowej ruchomości w poszczególnych segmentach kręgosłupa.
Rwa kulszowa – fizjoterapia
Zwyrodnienia kręgosłupa będące wynikiem nieprawidłowej postawy występują tak często, że uznaje się je już za chorobę cywilizacyjną. Jeden z najpowszechniejszych problemów stanowi rwa kulszowa – ból pleców (dolnego odcinka) promieniujący do nóg, niekiedy z towarzyszącymi zaburzeniami czucia lub niedowładami. U jego podstaw leży podrażnienie nerwu kulszowego.
Po nagłym ataku pacjenci zazwyczaj sięgają po farmakoterapię, co zapewnia jedynie krótkotrwałe ustąpienie dolegliwości. Rehabilitacja po rwie kulszowej jest podstawą jej leczenia. Należy ją rozpocząć niezwłocznie po ustąpieniu bólu, gdy jest się w stanie wykonywać ćwiczenia. Fizjoterapia zalecana jest również w profilaktyce nawrotów ostrej postaci choroby oraz po leczeniu operacyjnym.
Nastawianie kręgosłupa w Warszawie
Nieprawidłowe napięcia w ciele, które najczęściej są konsekwencją nieodpowiedniego trybu życia, oddziałują na kręgosłup i zmieniają jego fizjologiczne ułożenie, a tym samym powodują ból. Nastawianie kręgów to sztuka manipulacji strukturami kostno-nerwowymi kręgosłupa poprzez odpowiednie chwyty i operowanie balansem ciężaru ciała terapeuty.
Tego typu zabiegi wykonuje się w celu rozluźnienia torebek stawowych, uwolnienia uciśniętych nerwów i spiętych mięśni oraz wsunięcia krążków międzykręgowych na pierwotne miejsce, jeśli ich funkcjonalność pod wpływem różnych czynników została zaburzona. Ból pleców po nastawieniu kręgów jest naturalną reakcją na ich przestawienie względem siebie, ustawienie wysuniętych dysków, czy rozciągnięcie przykręgosłupowych tkanek miękkich.