Strona główna » Drenaż limfatyczny

Drenaż limfatyczny

W przypadkach, gdy pacjent skarży się na dokuczliwe obrzęki jedną z metod ich zwalczania jest drenaż limfatyczny wykonywany w klinice Fizjoactive. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak dokładnie przebiega taki zabieg oraz kto może być objęty wspomnianym sposobem leczenia.

Masaż limfatyczny jest wykonywany na dwa sposoby: manualny oraz mechaniczny. Celem zarówno jednego, jak i drugiego jest zwiększenie przepływu chłonki znajdującej się w układzie limfatycznym w kierunku węzłów chłonnych. Jej zastój może prowadzić do nieprzyjemnych skutków. W jakich przypadkach specjaliści decydują się na przeprowadzenie drenażu?

Na czym polega drenaż limfatyczny?

Zabiegi manualne bazują na wykonywaniu powolnych ruchów rąk przez specjalistę. Uciska on w ten sposób określony obszar skóry, stymulując tym samym przemieszczanie się nagromadzonej w niewłaściwym miejscu limfy. Takie działanie wymaga doświadczenia oraz profesjonalizmu, ponieważ musi być przeprowadzone w prawidłowej kolejności oraz z należytą precyzją, przeciwnie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Warto pamiętać o tym, że skutki manualnego drenażu limfatycznego są najlepiej widoczne w momencie przeprowadzenia kilku sesji masażu. 

Natomiast mechaniczna alternatywa zabiegu jest przeprowadzana za pomocą zaawansowanego technologicznie sprzętu. Aparaty do drenażu limfatycznego składają się ze specjalnych mankietów i komór, które zasilane są w zróżnicowany sposób. Niektóre działają poprzez generowanie fali, stwarzającej ucisk poszczególnych części ciała. Do innych natomiast z ustalonym natężeniem jest wpompowywane powietrze. Powoduje ono wytworzenie podciśnienia, a w efekcie nacisk na obszary wymagające regeneracji. 

Leczenie za pomocą drenażu limfatycznego odbywa się w Warszawie, gdzie prowadzimy gabinet fizjoterapii. Na miejscu znajduje się wymagane wyposażenie, potrzebne do efektywnego wykonania masażu.