Strona główna » Rehabilitacja sportowa

Rehabilitacja sportowa

W Fizjoactive zajmujemy się diagnostyką oraz leczeniem różnych dolegliwości mechanicznych, m.in. rehabilitacją łokcia tenisisty. Jest to schorzenie, na które cierpi coraz większa rzesza Pacjentów. Warto więc zastanowić się nad genezą powstałego problemu, czym on się objawia, a także jakie są metody jego leczenia. Entezopatia nadkłykcia bocznego kości ramiennej, bo tak właśnie brzmi pełna nazwa tzw. łokcia tenisisty to uraz, którego źródłem jest zapalenie bądź zwyrodnienie przyczepów. Najczęściej jest ona skutkiem wielokrotnie odnoszonych mikrourazów oraz przeciążeń. Należy jednak zauważyć, że nie jest to przypadłość, która dotyczy jedynie sportowców.

Łokieć tenisisty dotyka osoby, których codzienna praca polega na systematycznym przeprowadzaniu tej samej czynności z wykorzystaniem ramienia lub nadgarstka. Kluczową kwestią jest powielanie jednakowych ruchów. Jeżeli nie są one wykonywane w prawidłowy sposób, może dojść do przeciążenia, a tym samym uszkodzenia tkanki. Oprócz zawodników, którzy amatorsko lub profesjonalnie grają w tenisa, squasha czy też ping-ponga na ból skarżą się także pracownicy biurowi, stomatolodzy, mechanicy, muzycy, oraz krawcowe. W związku z tym można uznać, że jest to problem występujący dosyć powszechnie. Jakie objawy są więc szczególnie symptomatyczne i sygnalizują, że być może konieczna będzie rehabilitacja sportowa?

Leczenie łokcia tenisisty

W zależności od konkretnego przypadku możliwości podjęcia rehabilitacji sportowej w Warszawie są naprawdę duże. W momencie, gdy dolegliwości nie są bardzo dokuczliwe, najczęściej zaleca się ćwiczenia rehabilitacyjne. Poszczególne zestawy treningowe są dobierane przez specjalistów na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu oraz badania. Ze względu na stan Pacjenta mogą być one wykonywane w dostosowanym do celów medycznych gabinecie lub po prostu w mieszkaniu. Kolejną metodą leczenia jest kinesiotaping. Polega on na przyklejeniu specjalnych taśm do miejsc objętych zmianą chorobową. W zaawansowanym stadium urazu lekarze najczęściej decydują się na wykorzystanie fali uderzeniowej. Już po kilku zabiegach dolegliwości bólowe powinny ustąpić.

Bez względu na metody rehabilitacji wybrane dla sportowców oraz osób pracujących w innych branżach, należy pamiętać o tym, że łokieć tenisisty jest schorzeniem, które może nawrócić. Szczególnie w momencie, gdy Pacjent nie będzie stosował się do zaleceń specjalisty. W związku z tym należy zadbać o odpowiednią regenerację oraz poprawę techniki ruchu.