Strona główna » Kinesiotaping

Kinesiotaping

Do zupełnie bezinwazyjnych zabiegów leczniczych wykonywanych w gabinecie Fizjoactive w Warszawie należy zaliczyć kinesiotaping. Jest to metoda, która przez wiele lat cieszyła się szczególną popularnością wśród sportowców. Wynika to z tego, że taping doskonale sprawdza się jako uzupełnienie bardziej skomplikowanych sposobów rehabilitacji, środek prewencyjny minimalizujący ryzyko wystąpienia kontuzji, a także świetnie stymuluje prace mięśni. Dzięki uniwersalnemu zastosowaniu zyskał on duże uznanie. W związku z tym fizjoterapeuci zaczęli go stosować na szerszą skalę. 

Plastrowanie dynamiczne, bo tak też można nazwać kinesiotaping polega na przyklejeniu do konkretnego miejsca ciała specjalnej taśmy. Jest to całkowicie bezpieczny materiał składający się głównie z bawełny, a także kleju akrylowego, który ma właściwości hipoalergiczne. Co ważne jest on wodoodporny, a także przepuszcza powietrze, dlatego nie stanowi żadnego zagrożenia. Zadaniem plastra jest minimalnie uniesienie powierzchni skóry. Skutkiem takiego działania jest zwiększenie przestrzeni pomiędzy naskórkiem a błoną osłaniającą dane partie ciała. Umożliwia to sprawniejsze krążenie chłonki, podobnie jak w przypadku drenażu limfatycznego. Dodatkowo usprawnia mikrokrążenie krwi oraz niweluje oddziaływanie na receptory skórne.

W jakich przypadkach wykorzystywany jest kinesiotaping?

Zastosowanie tapingu szczególnie dobrze sprawdza się w momencie, gdy pacjentowi zależy na:

Istnieje pogląd, że tejpy są podzielone na róże kolory, które symbolizują określony poziom napięcia, jednak nie jest to prawda. Bez względu na barwę i wzory ich działanie pozostaje niezmienione. Dużą zaletą kinesiotapingu jest fakt, że służy on Pacjentowi przez cały czas od momentu naklejenia, aż do zdjęcia. W związku z tym może pozytywnie wpływać na ogólne samopoczucie przez dłuższy czas.

Warto pamiętać o tym, że długość taśm oraz miejsca, do których zostaną przyklejone, powinny być wybrane przez specjalistę, który poprzez przeprowadzone badanie w najlepszy sposób dobierze metodę leczenia. Diagnoza postawiona przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia dalszych działań. Istnieje spore ryzyko, że samodzielnie wykonany tejping może nie spełniać swojej funkcji, dlatego warto zaufać profesjonalistom.