Strona główna » Terapia manualna

Terapia manualna

Kiedy w układzie ruchu pojawiają się bóle, np. pleców i kręgosłupa, stosowanie farmaceutyków zlikwiduje lub zmniejszy dolegliwości, ale nie usunie ich przyczyny. Terapia manualna jest uznaną metodą fizjoterapii, w której terapeuta, uciskając odpowiednie punkty na ciele, dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową. Jest to forma masażu stosowana w leczeniu bólu kręgosłupa, mięśni i głowy, zwyrodnień i urazów stawów, a także napięcia wynikającego ze stresu i przemęczenia. 

Wskazania i przeciwwskazania 

Wskazań do stosowania terapii manualnej jest wiele. Należy wymienić przede wszystkim:

Specjalista, który wykonuje zabieg, udziela również pacjentowi porad dotyczących codziennych czynności – chodzenia, siedzenia, spania. Pokazuje ćwiczenia, które należy wykonywać w domu, by wzmocnić mięśnie i stawy, oraz przyspieszyć ich regenerację. 

Niestety żadna metoda leczenia nie jest uniwersalnym remedium. Przeciwwskazaniem do leczenia terapią manualną są jakiekolwiek osłabienia struktury kostnej i tkanki stawowej. Pacjent nie może korzystać z zabiegów, jeśli stwierdzono u niego zaawansowaną osteoporozę, złamanie lub pęknięcie kości, naderwanie więzadeł, niestabilność stawu lub inne schorzenia układu kostnego.

Jakie są rodzaje terapii manualnej?

Leczenie rozpoczyna się od wnikliwej diagnostyki, która pozwoli na precyzyjne ustalenie nasilenia i charakteru dysfunkcji stawowej. W terapii wykorzystuje się najczęściej trzy podstawowe techniki: trakcję, mobilizację i manipulację.

Istnieje duża liczba metod bazujących na terapii manualnej, jak np. Jandy, Lewita, Mulligana, Kaltenborna, McKenziego, Cyriaxa, Maitlanda i inne.

Terapia mięśniowo-powięziowa w Warszawie 

KMI – terapia manualna mięśniowo-powięziowa to niezwykle skuteczna metoda pracy z ciałem, stworzona przez fizjoterapeutę Toma Meyersa. Stosuje się ją w leczeniu dolegliwości mięśniowych, stanów zapalnych stawów, urazów, przeciążeń i stanów przewlekłego bólu. Masaż powięzi opiera się na działaniu na połączenia różnych struktur ciała skupione w układy zwane taśmami mięśniowymi. Tkanki ulegają przeciążeniom i sklejają się ze sobą, ograniczając ruchomość i powodując stany zapalne. Zabieg ma na celu rozerwanie złączonych powięzi i mięśni, a tym samym przywrócenie im mobilności oraz elastyczności. 

Każdy pacjent kierujący się na rehabilitację z powodu bólu może skorzystać z tej formy terapii. Taśmy powięziowe łączą ze sobą różne struktury naszego ciała, dlatego często ból w danej okolicy może pochodzić z zupełnie innego miejsca, np. nieprawidłowe ustawienie miednicy i biodra może być przyczyną dolegliwości stawu kolanowego.

W przypadku bólu kręgosłupa i stawów warto zastanowić się nad skorzystaniem z terapii manualnej. Obejmuje ona duży zakres technik diagnostycznych i leczniczych, a zabieg może przynieść zaskakujące rezultaty w stosunkowo krótkim czasie.