Rehabilitacja pooperacyjna
Zdarza się, że nieinwazyjne metody leczenia schorzeń aparatu ruchu nie przynoszą skutków i niezbędna jest ingerencja chirurgiczna. Podstawowym warunkiem szybkiego powrotu do aktywności fizycznej w takich przypadkach jest rozpoczęcie rehabilitacji po operacji. Ma ona na celu przede wszystkim zapobieganie jej negatywnym skutkom, takim jak: ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości czy zaniki mięśni, oraz powrót do pełnej sprawności.
Tego rodzaju fizjoterapia jest stosowana między innymi po zabiegu:
- unieruchomienia w gipsie, kołnierzu lub bucie ortopedycznym,
- operacji cieśni nadgarstka,
- rekonstrukcji ścięgna Achillesa,
- artroskopii lub wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, kolanowego, bądź barkowego,
- zespolenia kości uszkodzonych na skutek złamań.
Rehabilitacja po operacji łokcia tenisisty
Opisano wiele sposobów operacyjnego leczenia entezopatii nadkłykcia bocznego kości ramiennej (tzw. łokcia tenisisty). Najczęściej wykonuje się uwolnienie ścięgien, usunięcie patologicznie zmienionych tkanek oraz powierzchownej warstwy kości. Do przeprowadzenia większości tego typu zabiegów potrzeba jednego dnia.
Po operacji ramię zostaje unieruchomione przy pomocy szyny gipsowej na około tydzień. Po tym okresie wyciąga się szwy i rozpoczyna rehabilitację pooperacyjną. Początkowo wykonywane są ćwiczenia mające na celu przywrócenie pełnej ruchomości w stawie łokciowym, a po kilku tygodniach dołącza się ćwiczenia wzmacniające mięśnie. Ciężka praca fizyczna lub aktywność sportowa nie jest zalecana wcześniej niż po 4-6 miesiącach od zabiegu.
Rehabilitacja po operacji w Warszawie
Fizjoterapia jest obowiązkowym elementem leczenia po zabiegu wykonanym w obrębie narządów ruchu, nawet jeśli był on mało inwazyjny. Składają się na nią czynności, które mają na celu:
- zmniejszenie bolesności, skurczów, obrzęków i stanów zapalnych,
- zapobieganie zanikom mięśni,
- przyspieszenie zrastania się tkanek,
- wzmocnienie oraz stabilizację mięśni i stawów,
- minimalizowanie ryzyka powstawania zakrzepów.
Jak dobiera się rodzaj rehabilitacji?
Jest to bardzo indywidualne i zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od rodzaju przebytej operacji i sposobu jej wykonania, a także czasu, który upłynął, wieku, wagi i sprawności fizycznej pacjenta. Rehabilitacja pooperacyjna przeprowadzana przez fizjoterapeutę to długi i kompleksowy proces ukierunkowanych ćwiczeń i dodatkowych terapii, dzięki którym ruchomość w stawach powraca, a napięcie mięśni się normalizuje. Można ją rozpocząć nawet przed zabiegiem, dzięki czemu organizm zostanie do niego odpowiednio przygotowany. Pacjent nauczy się specjalnych ćwiczeń, które pomogą również w uregulowania zaburzeń czynności układu oddechowego i krążenia.
Wdrożenie do leczenia operacyjnego fizjoterapii to sposób na skrócenie okresu hospitalizacji i zmniejszenia powikłań. Zapraszamy do skorzystania z usług rehabilitacyjnych specjalistów z Fizjoactive, którzy dołożą wszelkich starań, by mogli Państwo jak najszybciej powrócić do pełnej sprawności.